Tak jak w życiu charakter człowieka kształtuje się przez doświadczenie i refleksję , tak też psychoterapia opiera się na aktywnym doświadczeniu , prowadzącym do lepszego zrozumienia siebie i swojego życia
SPEŁNIONE MARZENIA
Telefon: 507-053-125
e-mail: agaziembinska@gmail.com
Medycyna tybetańska Tradycyjna medycyna tybetańska jest prastarym naturalnym systemem uzdrawiania, rozpatrującym ciało człowieka jako całość na wielu poziomach- fizycznym, energetycznym, mentalnym. Zawiera dogłębną wiedzę na temat anatomii, fizjologii oraz patologii, jak również skuteczne metody diagnostyczne i terapeutyczne. Ponadto, posiada kompletny system filozofii, kosmologii i anatomii subtelnej połączonej z praktykami duchowymi.
Pięć żywiołów kondensują się do trzech szczególnych właściwości, zwanych trzema energiami (ang.: humors, tyb.: Nyepa, sansk.: Dosza) . Te trzy energie nazywane są Żółcią (tyb. Tripa), Flegmą (tyb. Beken) i Wiatrem (tyb. Lung); na poziomie umysłu są one związane z poszczególnymi emocjami (gniew, niewiedza, pożądanie) oraz posiadają odpowiednio właściwości gorąca, zimna i neutralności. Każda z nich pełni kreślone funkcje w organizmie i właśnie ich równowaga zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie. (zobacz tabelka poniżej) Trzy energii:
Przyczyny chorób według TMT Do rozwoju choroby dochodzi, gdy owa chwiejna równowaga 3 energii zostaje zaburzona. Może do tego dojść pod wpływem czynników wewnętrznych, psychicznych, takich jak przeszkadzające emocje – nazywanych w medycynie tybetańskiej przyczynami pierwotnymi; bądź pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak niewłaściwe odżywianie, styl życia, wpływ negatywnych energii i klimatu – nazywanych przyczynami wtórnymi. Uważa się, że pierwotna przyczyna wszystkich chorób to ignorancja (tyb. marigpa), niewiedza o naturze umysłu. Jest to punkt styczny z filozofią buddyjską, która twierdzi, że to właśnie niewiedza o prawdziwej naturze umysłu jest przyczyną wszelkiego cierpienia, włącznie chorób fizycznych czy psychicznych. Poprzez pracę z umysłem możemy osiągnąć stan stałego szczęścia oraz zdrowia. Choć system tradycyjnej medycyny tybetańskiej jest jednym z najstarszych na świecie, jest wciąż z powodzeniem praktykowany do dziś, jak na wschodzie, tak i w krajach zachodnich. Współczesne badania naukowe potwierdzają nadzwyczajne korzyści tej dawnej tradycji medycznej. Podstawowe cele terapii
Początkowe zaburzenie równowagi na poziomie energii manifestuje się następnie na poziomie fizycznym jako choroba. Aby przywrócić straconą równowagę między energiami należy rozpoznać przyczyny choroby i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Diagnoza w TMT TMT używa trzech podstawowych metod diagnostycznych:
Leczenie w TMT Cztery podstawowe metody terapeutyczne w TMT to: dieta, zdrowy styl życia, leki i terapie zewnętrzne.
Zdrowy tryb życia według medycyny tybetańskiej to nie tylko regularne ćwiczenia, ale znalezienie odpowiedniej równowagi w każdym momencie dnia oraz we wszystkich aspektach życia ( przebudzenie, sen, jedzenie, ruch, seks, praca, odpoczynek). Wskazane jest znalezienie czasu na medytacje, ćwiczenia oddechowe czy jogę pozwalające zredukować stres fizyczny i mentalny, który jest przyczyną wielu chorób.
Farmakopea tybetańska posiada szeroką gamę wieloskładnikowych leków ziołowych. Oprócz substancji roślinnych są używane minerały oraz wyjątkowo substancje pochodzenia zwierzęcego. Większość substancji terapeutycznych występuje na terenie Azji, ale istnieją minerały i zioła, które można znaleźć również w Europie. Środki lecznicze mogą być w postaci pigułek, proszków, wywarów, ekstraktów, kremów i maści. Główną chrakterystyką tybetańskich leków jest ich wieloskładnikowość. Prosty preparat może zawierać 10 różnych substancji natomiast inne medykamenty mogą posiadać nawet 70 składników. Skład leków, dobierany w oparciu o smak i właściwości substancji, ma pomóc w odzyskaniu rónowagi między trzema energiami. Współczesne badania naukowe wykazują skuteczność tych leków (zobacz Padma AG).
Tradycyjna medycyna tybetańska ma do zaoferowania wiele terapii zewnętrznych, każdą z nich można zastosować pojedyńczo lub w połączeniu z innymi. Masaż – Kunye (tyb. bsKu mNye) Moksa – Metsa (tyb. Me bTsa) Moksa jest terapią zewnętrzną polegającą na dostarczeniu ciepła specyficznym punktom na ciele. W TMT istnieje 20 typów moksy dla wielu problemów zdrowotnych. Akupunktura – Turcze (tyb. Thur dPyad) Bańki – Mebum (tyb. Me Bum) Ponadto wykorzystuje takie terapie jak:
Wprowadzenie
W tradycyjnej medycynie tybetańskiej zakłada się, iż u podstaw każdej choroby występują określone zaburzenia energii subtelnych. Leczenie mantrami wykorzystuje energię dźwięku jako narzędzie wspomagające uzdrawianie, docierając do podstawowych przyczyn choroby. W technice tej używa się starożytnych mantr, które potrafią uchwycić esencję dźwięku, wykorzystując słowa z sanskrytu lub z języka tybetańskiego. Leczenie mantrami może być stosowane zarówno w celu polepszenia jakości życia, jak i uzdrawiania. Mantry te są skuteczne, proste w użyciu i dostępne dla wszystkich bez względu na wiek, płeć, przynależność kulturową czy duchową.
Czym jest Kunye?Tradycyjny tybetański masaż Kunye powstał około 3900 lat temu i jest nieodłączną częścią medycznej tradycji Tybetu. Dawni Tybetańczycy szeroko używali metod Kunye – od diagnostyki do leczenia poszczególnych zaburzeń przy pomocy specjalnie nasączonych olejków bądź substancji masło-pochodnych. Gałęzie drzew, pałeczki i kamienie były często stosowane w ramach terapii do wywierania nacisku na różne części i punkty ciała, co przywracało stan zdrowia i dobrego samopoczucia. Masaż składa się z trzech części: “Ku” oznacza nanosić lub namaszczać ciało specjalnie przygotowanymi olejkami leczniczymi “Nye” dotyczy właściwego masażu, zawierającego wiele różnych technik masażu mięśni, ścięgien, punktów i kanałów energetycznych oraz techniki mobilizacji stawów “Czi” jest ostatnią częścią terapii Kunye polegającą na oczyszczaniu ciała z oleju za pomocą proszku jęczmiennego lub cieciorkowego (peelingu). W tradycyjnej medycynie tybetańskiej wyróżnia się 4 podstawowe kategorie leczenia:
Masaż Kunye należy do czwartej kategorii leczenia, gdzie obok takich terapii jak moksa, bańki, Yukczo, balneoteraterapia, lecznicze kompresy, jest wykorzystywany do przywracania równowagi w organizmie. Odmładzające i wzmacniające efekty masażu Kunye zostały opisane w wielu tekstach źródłowych medycyny tybetańskiej. Efekty tej terapii polegają między innymi na eliminacji toksyn zgromadzonych w organizmie oraz wzmacnianiu siły życiowej, przynoszeniu ulgi w różnego rodzaju dolegliwościach i bólach, zmniejszeniu takich zaburzeń nerwowych i psychicznych jak bezsenność, depresja czy nerwowość. |